Skandynawia - Północ Magiczna

Strona główna | Dania | Czy wiesz że ....

Czy wiesz że ....

Foto: ania

W Kopenhadze jest ok. 320 kilometrów dróg rowerowych i 80 kilometrów zielonych dróg rowerowych ?

W Kopenhadze 37 % wszystkich jadących do pracy lub na uczelnie  posługuje się do tego celu rowerem ?

 

Za każdym razem, gdy miasto otwiera ścieżkę rowerową w jakiejś ulicy, następuje tam 20% przyrost liczby rowerzystów i zmniejszenie ruchu samochodowego o 10% ?

Przeciętna prędkość  w Kopenhadze wynosi 15 km/h dla roweru i 27 km/h dla samochodów ?

W City of Frederiksberg każdy mieszkaniec w wieku od 10 do 84 lat przejeżdża codziennie na rowerze 4,5 km. To daje łącznie 125 mln. km rocznie, czyli 3125 okrążeń Ziemi ? 

Czy wiesz, że zamek znajdujący się w duńskiej miejscowości Helsingor - Kronborg był wybudowany w 1420 roku jako cytadela przez Eryka Pomorskiego, który urodził się w Darłowie na terenie Polski w dynastii Gryfitów ?

Wybudowanie w najwęższym miejscu cieśniny Sund pomiędzy Szwecją a Danią w tak strategicznym miejscu miało na celu pobieranie opłat od przepływających statków i zasilaniu królewskiego skarbca?

W latach 1574 do 1585 cytadela została przebudowana na zamek, który nabrał renesansowego charakteru. W 1629 wybuchł na zamku pożar, który zniszczył dużą część zamku. Na polecenie króla Chrystiana IV zamek został pieczołowicie odbudowany i pełnił funkcje rezydencji królewskiej. Od 1739 roku zamek pełnił funkcje więzienia a następnie twierdzy obronnej w której były aż do 1922 roku koszary wojskowe. Następnie zamek odrestaurowano i oddano zwiedzającym. Zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kojarzony z legendarnymi postaciami – duńskim księciem Hamletem oraz Ogierem Duńczykiem.

 

Autor: skandynawia.com.pl/ interent