Skandynawia - Północ Magiczna

Strona główna | Norwegia | Fiordy Norwegia

Fiordy Norwegia

Fiordy norweski Norwegia Lodowiec

Foto: fiordy lodowiec rysz

Ogromne rozpadliny skalne, przez które morze wcina się głęboko w ląd, nadały Norwegii niepowtarzalny urok. Do najbardziej znanych i najciekawszych fiordów kraju należą Hardangerfjorden i Sognefjorden znajdujące się w pobliżu Bergen oraz Geirangerfjord między Bergen a Trondheim, który zalicza się do najbardziej malowniczych na świecie.

 

Fiord Hardangerfjorden zaczyna się w Oceanie Atlantyckim na południe od Bergen i wnika w ląd w kierunku północno-wschodnim, dochodząc do wielkiego płaskowyżu Hardangervidda. Jego długość wynosi 179 km, szerokość do 7 km, a głębokość do 891 m tuż koło Norheimsund, mniej więcej w połowie fiordu. Hardangerfjorden charakteryzuje się wysokimi i skalistymi brzegami oraz posiada liczne odgałęzienia, tworzące osobne fiordy.

Najdłuższymi odnogami fiordu są Sorfjorden i Eidfjorden. Głównymi portami są zaś miejscowości Kinsarvik oraz Odda. Historia fiordu sięga ok. 10 tys. lat wstecz, gdy tutejszy lodowiec zaczął się topić. W wyniku topnienia lodowców i podnoszenia się poziomu morza, dolne części żłobów (dolin) lodowcowych zostały zalane przez morze i tak powstały fiordy, w tym ten znany jako dzisiaj znamy jako Hardangerfjord.

Region na północ i wschód od Bergen nazywa się Sogn og Fjordane. Rejon ten zdominował właściwie jeden olbrzymi fiord - Sognefjorden. Od ujścia w morze do końca jednej z jego odnóg (Lustrafjorden) i osady Skjolden mierzy 204 km. Stąd zwany jest czasami "Najdłuższą atrakcją turystyczną na świecie". Jego szerokość waha się od 1 do 6 km, największa głębokość sięga 1308 m (przy ujściu do morza jedynie ok. 100 m). Można też wspomnieć, że przez szerokość fiordu przerzucony został najdłuższy kabel elektryczny na świecie. Umocowany po jego dwóch brzegach, wisi nad nim długością 4597 m. Fiord jest tak głęboki, że w latach 80. XX w. norweska marynarka wojenna notowała intruzów w jego wodach, zapewne radzieckie łodzie podwodne, niepokojące wtedy i wody terytorialne Szwecji. Ściany skalne opasujące akwen piętrzą się do wysokości kilometra nad lustrem wody. Szczyty Jotunheimen, na wschód od 42-kilometrowej odnogi Lustrafjorden, mierzą prawie 2,5 tys. m. n.p.m. Piękno fiordu najlepiej kontemplować z pokładu statku, ale możemy też nad jego brzeg dojechać samochodem.

Lodowiec

68 km na wschód od Vadheim, przy brzegu fiordu, leży popularna wśród turystów miejscowość Balestrand, centrum gminy o tej samej nazwie. Doświadczeni piechurzy udają się stąd w dzikie rejony Jostedalsbreen, największego lodowca kontynentu. Od 1991 r. jego teren stanowi park narodowy. W regionie Balestrand możemy zobaczyć ryby, łącznie ok. 100 gatunków, które pływają w fiordzie. Znajdziemy je przy przystani promowej, w 24 basenach Sognefjord Akvarium.

W celu ujrzenia miejscowości Geiranger, położonej nad fiordem o tej samej nazwie, musimy udać 373 km na północny wschód od Bergen. Fiord, nad którym osada jest położona, należy do najbardziej spektakularnych w kraju. Ma on 18 km długości i dużymi odcinkami prześlizguje się między wysokimi ścianami gór. 270 mieszkańców osady właściwie wygrało los na loterii, bo żyje z 600 tys. turystów, przybywających tu rocznie, szczególnie latem po otwarciu podniebnych szlaków samochodowych. W wolne jeszcze miejsca wciskają się pasażerowie dobijających na kilka godzin do Geiranger promów wycieczkowych.

Autor: skandynawia.com.pl

Galeria zdjęć