Skandynawia - Północ Magiczna

Strona główna | Szwecja

Szwecja

Kraj Szwecja

Szwecja, Królestwo Szwecji– państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku (wówczas jeszcze Europejska Wspólnota Gospodarcza). Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią .
Jest najbardziej urozmaiconym krajem Europy, zarówno pod względem klimatycznym, krajobrazowym oraz kulturowym. Odległość między Kiruną na północy, a Malmo w południowej Szwecji jest mniej więcej taka sama jak między Warszawą, a Sycylią. 

czytaj więcej

Geografia Szwecja

Geografia Szwecji to dział geografii zajmujący się terenami leżącymi w Szwecji, dużym kraju leżącym w Północnej Europie, na Półwyspie Skandynawskim. Szwecja jest jednym z większych państw europejskich, a największym na Półwyspie Skandynawskim. Szwecja znana z historii i kultury wikingów jest krajem wyżynnym, o chłodnym klimacie.Powierzchnia Szwecji wynosi 449 964 km², co plasuje ten kraj na 55. miejscu na świecie i 5. w Europie pod względem powierzchni. Jest to także największy kraj w Północnej Europie. Około 15% powierzchni kraju leży za kołem podbiegunowym.Państwo to graniczy z Norwegią na zachodzie (1 619 km), Finlandią na północnym wschodzie (586 km), Zatoką Botnicką na wschodzie oraz z Morzem Bałtyckim na południu i wschodzie. Linia brzegowa jest długa na 3218 km.

czytaj więcej

Historia Szwecji

W I tysiącleciu p.n.e. rozwijały na ziemiach obecnej południowej Szwecji się najstarsze kultury Germanów, którzy migrowali stąd w wielu falach na południe. Szwecję zamieszkiwały wówczas plemiona północnogermańskie Swewowie i Goci. We wczesnym średniowieczu rolę państwotwórczą zaczął odgrywać związek plemienny Swewów, z ośrodkiem w Starej Uppsali, rządzony przez władców z rodu Ynglingów, którzy najpóźniej w IX w. podporządkowali sobie także Gotów, tworząc podstawy kształtowania się państwa szwedzkiego. Między początkiem IX a połową XI w. (w tzw. epoce wikingów) grupy szwedzkich żeglarzy, kupców i wojowników, zw. we wschodniej Europie Waregami, dokonywały licznych wypraw handlowych, łupieskich lub osadniczych na wschodnie wybrzeża Bałtyku i przez ziemie ruskie docierały do M. Czarnego i Bizancjum.Od ok. 830 podejmowano próby chrystianizacji ziem szwedzkich. W końcu X w., w wyniku konfliktów z władcami duńskimi i norweskimi, państwo szwedzkie pojawiło się na arenie międzynarodowej. 

czytaj więcej

Kultura Szwecji

Szwecja niezmiennie wywołuje te same skojarzenia: ośnieżone szczyty, renifery przemierzające lasy o ciemnozielonej barwie, a także całodobowe światła białych nocy, nie mówiąc już o stopie życiowej, jednej z najwyższych w świecie.Oprócz powszechnie znanych takich nazw jak: Abba, Ikea, Volvo warto zapoznać się również z kulturą i zwyczajami panującymi w tym kraju. Mówiąc o wkładzie Szwecji do kultury europejskiej i światowej należy chyba zacząć od dziedziny, w której Szwedzi odnosili w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci najbardziej znaczące sukcesy. Winston Churchill powiedział kiedyś, że Greta Gabro to: “najbardziej interesująca kobieta wszechczasów".


czytaj więcej

Religia i Tradycje Szwecji

Religia w Szwecji

Szwecja była pogańska aż do XI wieku. Chrystianizacja rozpoczęła się w 829, a do roku 1000 chrześcijaństwo osiągnęło w Szwecji znaczny wpływ. Od XVI wieku Szwecja była głównie luterańska. Od reformacjiprotestanckiej w 1530 do roku 2000, Luterański Kościół Szwecji był kościołem państwowym. W 2010 r. 70% Szwedów byli członkami Kościoła Szwecji, w porównaniu z ponad 95% w 1970 i 83% w 2000 roku. 

Według badań przeprowadzonych przez The Pew Research Center w 2010 roku: 64,4% Szwedów wyznają protestantyzm. Następnie 27% nie są związani z żadną religią, 4,6% wyznaje islam, 1,3% prawosławie, 1,2% katolicyzm, 0,4%buddyzm, 0,4% inne wyznania "chrześcijańskie" i 0,7% wyznawało inne religie.

czytaj więcej

Ludzie w Szwecji

Szwedzi stanowią 90% ludności, Finowie 2%, Lapończycy blisko 1%, pozostali   5,7%, m.in.: Bośniacy, Turcy, Kurdowie, Niemcy, Chorwaci, Grecy, Polacy; luterański Kościół szwedz. ma status Kościoła oficjalnego i skupia formalnie ok. 87% mieszk. (większość nie praktykuje); pozostałe wyznania obejmują ok. 9% mieszk., w tym katolicy   2% i zielonoświątkowcy 1%; przyrost naturalny 0,0‰ (2006; 1980   0,7‰, 1985 0,5‰); wysokie przeciętne trwanie życia: kobiety 83 lat, mężczyźni 78 lat;

czytaj więcej

Praca w Szwecji

Z uwagi na fakt przynależności Szwecji do Unii Europejskiej Polacy nie potrzebują żadnych specjalnych pozwoleń na pracę w Szwecji ani tym bardziej wiz pracowniczych.
Jedyne co trzeba zrobić to po przyjeździe należy wyrobić numer identyfikacji podatkowej, który od razu stanowi nasz NIP i PESEL.
Kolejnym krokiem powinno być otwarcie rachunku bankowego na który będzie spływać nasza pensja.


czytaj więcej

Rodzina Królewska Szwecji

Karol XVI Gustaw, Carl Gustaf Folke Hubertus (ur. 30 kwietnia 1946 w Solnie) – król Szwecji od 15 września 1973 roku. Jedyny syn i najmłodsze dziecko księcia szwedzkiego Gustawa Adolfa (1906–1947), syna króla Szwecji Gustawa VI Adolfa, i Sybilli Koburg (1908–1972), prawnuczki królowej Wielkiej Brytanii Wiktorii (1819–1901). Zasiadł na tronie Szwecji po śmierci swego dziadka, króla Gustawa VI Adolfa (1882–1973).

czytaj więcej

Czy wiesz że ....

Czy wiesz, że Alfred Nobel urodził się w Szwecji. Był przemysłowcem i naukowcem, który wynalazł dynamit. Prawie cały majątek przeznaczył na nagrody. 

czytaj więcej