Skandynawia - Północ Magiczna

Strona główna | Szwecja | Kraj Szwecja

Kraj Szwecja

Flaga Szwecji

Foto: internet

Szwecja, Królestwo Szwecji– państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku (wówczas jeszcze Europejska Wspólnota Gospodarcza). Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią .
Jest najbardziej urozmaiconym krajem Europy, zarówno pod względem klimatycznym, krajobrazowym oraz kulturowym. Odległość między Kiruną na północy, a Malmo w południowej Szwecji jest mniej więcej taka sama jak między Warszawą, a Sycylią. 

Różnice pomiędzy regionami są równie duże — od wysoko uprzemysłowionych terenów południowej i środkowej Szwecji, po niemal dziewiczą północ, zamieszkałą przez jedynych „Indian” Europy, hodowców reniferów — Lapończyków. Mimo tych ogromnych różnic zdołano w Szwecji wypracować stabilną i efektywną administrację państwową i lokalną.Szwecja ma największą liczbę ludności ze wszystkich krajów skandynawskich. Od zachodu oddziela ją od Norwegii łańcuch górski, a od Finlandii na wschodzie Zatoka Botnicka usytuowana na północnym krańcu Bałtyku.

Konstytucja Konstytucja Szwecji 
Język urzędowy szwedzki 
Stolica Sztokholm 
Ustrój polityczny monarchia parlamentarna 
Typ państwa demokracja 
Głowa państwa król Karol XVI Gustaw 
Następczyni tronu księżniczka Wiktoria Bernadotte 
Szef rządu premier Fredrik Reinfeldt

 

Autor: skandynawia.com.pl/ interent

Galeria zdjęć