Skandynawia - Północ Magiczna

Strona główna | Szwecja | Praca w Szwecji

Praca w Szwecji

Z uwagi na fakt przynależności Szwecji do Unii Europejskiej Polacy nie potrzebują żadnych specjalnych pozwoleń na pracę w Szwecji ani tym bardziej wiz pracowniczych.
Jedyne co trzeba zrobić to po przyjeździe należy wyrobić numer identyfikacji podatkowej, który od razu stanowi nasz NIP i PESEL.
Kolejnym krokiem powinno być otwarcie rachunku bankowego na który będzie spływać nasza pensja.


Kolejnym ważnym krokiem po naszym przybyciu jest rejestracja w Urzędzie Skarbowym (Skatteverket), gdzie po wypełnieniu odpowiednich formularzy (nie ma się czego obawiać – dostępne są one również w języku angielskim) uzyskamy nasz numer tymczasowy, który po 6 miesiącach zamienia się w numer stały.Warto odwiedzić najpopularniejsze szwedzki portale oferujące pracę: 
assistera.com 
ework.eu 
jobindex.dk

Na stanowisku IT w branży test developera w Szwecji można zarobić 20k – 30k SEK (tj. około 8 – 16 tysięcy złotych). 
Pracownicy fizyczni zarabiają od 80 do 120 SEK za godzinę pracy.Jedną z dziwniejszych i bardziej intrygujących rzeczy życia w Szwecji jest kwestia spożywania alkoholu: 
Alkohol powyżej 3,5% jest dostępny w wyłącznie jednej sieci sklepów. 
W ciągu tygodnia sklepy te są czynne 10-18 (czasami do 20), a w sobotę od 10-16. W niedziele sklepy te są nieczynne. 
W typowych sklepach spożywczych można kupić wyłącznie piwo do 3,5% alkoholu. Na stacjach benzynowych sprzedaż alkoholu jest zakazana.Szwecja to kraj o którym mówi się, że wybrał trzecią drogę – gdzieś pomiędzy kapitalizmem a socjalizmem, gdzie w zamian za bardzo wysokie podatki mamy obiecane dostatnie życie pod przykryciem państwowego parasola. 
Dlatego nie powinny nas dziwić podatki sięgające 30 – 40 % naszej pensji. 
Ubezpieczenie od nieporadności. 

W Szwecji oferowane jest ubezpieczenie od nieporadności – (clumsy insurance), które chroni nas od naszej nieporadności – między innymi faktu kontuzji odniesionych z powodu naszej życiowej nieporadności. 

Autor: skandynawia.com.pl/ interent