Skandynawia - Północ Magiczna

Strona główna | Wydarzenia Skandynawia | Droga Atlantycka Norwegia

Droga Atlantycka Norwegia

Droga Atlantycka

Foto: rysz

Droga Atlantycka
Ostre zakręty Drogi Atlantyckiej i dziewicza przyroda sprawiły, że znalazła się ona na pierwszym miejscu listy najlepszych dróg wg pisma The Guardian. Zobacz film

Droga Atlantycka ma długość 8 kilometrów i rozciąga się między miastami Kristiansund i Molde, dwoma głównymi ośrodkami regionu Møre i Romsdal w Norwegii Fiordów. Początek to miejsce, oddalone o około 30 kilometrów na południowy-wschód od Kristiansund a jej koniec, kończy się 47 kilometrów na północ od Molde.

Biegnie zygzakami przez niskie mosty, które wznoszą się nad morzem, łącząc wysepki pomiędzy Molde, a Kristiansund w krainie Fiordów Norwegii. Hustadvika jest osławionym pasem oceanu, dostarczającym niezwykle dramatycznych przeżyć w czasie sztormu. Gdy jest cieplej, można zobaczyć wieloryby i foki.

W roku 2005 uznana za „norweską budowlę stulecia", droga ta ma długość 8,72 kilometra i łączy małe wyspiarskie osady. Z miasta Kristiansund Drogą Atlantycką jedzie się tunelem pod Oceanem Atlantyckim. Pokonanie tunelu trwa zaledwie 30 minut. Potem droga wiedzie przez niezwykłą wyspę Averøy z drewnianym kościołem Kvernes, przez jej bardzo malowniczą zachodnią część i niesamowite wybrzeże w kierunku zatoki Hustadvika.

Dzięki swojej architekturze, licznym mostom i wspaniałym miejscom wzdłuż wybrzeża, przez które przebiega Droga Atlantycka uzyskała status narodowego szlaku turystycznego.

Autor: ania