Skandynawia - Północ Magiczna

Strona główna | Wydarzenia Skandynawia | Walentynki Skandynawia 2015

Walentynki Skandynawia 2015

Walentynki w Skandynawii

Foto: Walentynki w Skandynawii

W Skandynawii jest wiele romantycznych miejsc, gdzie można świętować Walentynki. Geneza Dnia Zakochanych jest bardzo tajemnicza. Istnieją niezliczone historie i legendy, które podkreślą
romantyczny charakter tego święta.

Nie jest zaskoczeniem, że Walenty był jednym z najbardziej popularnych świętych w Europie. … Jak obchodzi się obecnie Walentynki w Skandynawii???

W Norwegii, 14 luty stał się bardzo ważnym elementem w kalendarzu imprez dla wielu, szczególnie młodych ludzi. Według legendy, w tym dniu widok ptaków kojarzył się z oznaką wiosny i miłości. Norweska tradycja poszukiwania ptaków oraz wiosenne uroczystości i obchody z biegiem lat powiązano z romantycznym świętem dla zakochanych. W dużych miastach, takich jak Oslo w dniu 14 lutego na ulicach i deptakach można podziwiać wystawy ogromnych, świecących serc.

 

Dania ostrożnie podchodziła do tradycji dnia 14 lutego. W Dniu Zakochanych młode pary wymieniają się śmiesznymi wierszami lub liścikami miłosnymi, zwane po duńsku "gaekkebrev". Nadawca pisze wierszyk dla ukochanej i podpisuje wiadomość, jako - „ tajemniczy wielbiciel ”. Odbiorca musi odgadnąć autora listu. W nagrodę otrzymuje jajka na Wielkanoc! Popularnym zwyczajem jest wysyłanie białych kwiatów - "Przebiśniegów". W tym dniu odbywają się również liczne imprezy m.in. koncerty na żywo.

 

Walentynki w Szwecji są obchodzone w różny sposób - odwiedzając restaurację, kluby z muzyką na żywo, lub oglądając zachód słońca z plaży. W latach sześćdziesiątych sprzedawcy kwiatów - zainspirowani amerykańskim zwyczajem– zaczęli promować Walentynki. Obecnie w Szwecji sprzedaje się w tym dniu ogromną ilością czerwonych róż . Popularne są także sercowe galaretki i wypieki.

 

Walentynki w Islandii, w porównaniu do wielu innych państw są raczej chłodno obchodzone. Najczęściej zakochani obdarowują się kwiatami. 14 lutego w kwieciarniach oraz sklepach, na terenie całego kraju, dostępne są niezliczone kompozycje bukietów. Inną zauważalną cechą Walentynek w Islandii są upominki w formie przekąsek słodyczy. Dzięki nocą polarnym, islandzki dzień zakochanych można obchodzić jedząc zarówno romantyczne śniadanie jak i kolację przy świecach.

 

Święto Zakochanych w Finlandii jest bardzo młode - obchodzone dopiero od 1980 roku. Dzień 14 luty to bardzo ważne, coroczne wydarzenie, zaliczane do popularnych tradycji kraju. Finowie nazywają Walentynki "Ystävänpäivä", co dosłownie oznacza "Dzień Przyjaźni". 

 

Happy Valentine's Day !!!!

 

Autor: ania

Galeria zdjęć